TEVRAT, ZEBUR, İNCİL
ve
KUR'AN'DAN GÖZLEMLER


ÖZET

Tevrat'ta çok evlilik adet haline gelmişti. Erkeğin mutlak egemenliği vardır, karısını tek taraflı boşar ve evinden kovabilir. Zina, taşlanarak öldürülecek kadar ağır bir suçtur.

İncil'de de çok evlilik olmakla beraber, görevlilerin “tek kadınlı olmalı” isteği vardır. Erkeğin egemenliği söz konusudur. Kadın dua ederken başını örtmelidir. Saçların bir telini bile göstermeyen "türban" bir rahibe kıyafetidir. Erkek karısını boşamamalı, kadın da kocasından ayrılmamalıdır.

Kur'an'da ise çok evlilikten tek evliliğe geçilmiştir. Kadın erkek eşitliği vardır. İster kadın olsun, ister erkek, Allah katında en değerli insan “takva sahibi” olandır. Kur'an'da mana kaydırması yapılarak “kadın dövülür” iftirası yapılmıştır. Eş, hiçbir zaman dövülmez. Hz.Peygamber (s.a.s.) kadınlara bir fiske bile vurmamıştır. şiddetli geçimsizlik hallerinde boşanma, en güzel yoldur. Kadın veya erkeğin ayrı ayrı boşanma hakkı vardır, bu işlem hakem - hakim ile yapılır. Müslümanlarla Kitap sahibi olan Yahudi veya Hıristiyanlar evlenebilir.


İNSANDA SEVGİ